„Lihakssaamise ja meie hulka tulemisega on Jeesus meid puudutanud ning sakramentide kaudu jätkab Ta meie puudutamist isegi täna.“
(Paavst Franciscus „Lumen fidei“, 31)
Sakramendid on Jumala nähtamatu armu nähtavad märgid, mille seadis sisse Jeesus Kristus, et aidata meil kasvada vaimses elus ja pühaduses. Sakramendid on müsteeriumid, märgid Jumala pühast kohalolust meie seas. Igal sakramendil on kaks osa:
- nähtav: välised märgid (sõnad, sümbolid, žestid, asjad)
- nähtamatu: konkreetne Jumala arm, mis tegutseb meie hinges ja elus
Kuid sakramendid ei ole lihtsalt märgid, nad on Jumala armu kanalid, mis aitavad meil saada pühaks, ehitada üles Kristuse Ihu ja püüelda üheskoos igavese elu poole. Sakramendid on Kristuse kingitus Kirikule ning Kiriku kohus on sakramente jagada:
JEESUS
Seab sakramendid sisse ja usaldab need Kirikule.
KIRIK
Annab sakramente edasi ja määrab, kuidas seda teha.
MEIE
Võtame sakramente vastu ja saame Jumala elu.
Katoliku Kirikus on seitse sakramenti. Iga sakrament näitab meile erilist Jumala armu, Tema erilist tegevust. Igas sakramendis peitub Jumala imepärane tegevus meie südames. Sakramendid on selleks, et võiksime oma elu igas etapis Jumala armuga tugevdatud saada ja süvendada nii oma suhet Jeesusega. Iga sakrament mängib meie elus erilist rolli.
SAKRAMENDID
Sisenemissakramendid:
Ristimine
Kinnitamine
Armulaud
Tervendussakramendid:
Piht ehk meeleparanduse/lepituse sakrament
Haigete salvimine
Osadust ja missiooni teenivad sakramendid:
Vaimuliku seisuse sakrament
Abielu
Ristimine, kinnitamine ja Armulaud on sisenemissakramendid, sest need avavad meile sissepääsu Jumala ellu ehk Tema armu, tugevdavad ning rajavad meis kristliku elu aluse: ristimisel uuestisündinud usklikke tugevdab kinnitamine ja toidab Armulaud ehk Euharistia.
Piht ja haigete salvimise sakrament on tervendussakramendid, sest need annavad meile uuesti Jumala armu, kui teeme pattu, ja tervendavad meid.
Vaimuliku seisuse sakrament ja abielusakrament on osadust ja missiooni teenivad sakramendid, sest need on seotud inimese kutsumusega teatud kogukonna teenimisel.
Lisalugemist-kuulamist:
- KKK 1113-1134
- Kompendium 224-232
- Piiskopi loeng: Mis on sakramendid?