Ristimisel saime usu armu. Sellest hetkest peale kuulume Jeesusesse. Kuid meil on vaja tugevdamist, et meie usk võiks jätkuvalt kasvada. Seepärast saame kinnitamise sakramendis Püha Vaimu, kes täiendab meie ristimist. Muidugi saime Püha Vaimu juba ristimissakramendis, kuid nüüd saame Püha Vaimu täiuse koos Tema seitsme anniga.
Kinnitamisel uuendame oma ristimistõotusi. Kinnitamissakrament pitseerib meie ristimise ja tugevdab eluandvaid arme, mille ristimisel saime. Kinnitamine viib meid lähemale Kristusele, tugevdab Püha Vaimu ande, seob meid tihedamalt kokku Kirikuga ning aitab meil oma sõnades ja tegudes järgida Jeesuse eeskuju.
Kinnitamise sakrament sai alguse Püha Vaimu tulekuga nelipühal:
„Kui nelipühapäev kätte jõudis, olid nad [apostlid] kõik koos ühes paigas. Ja äkitselt tuli taevast kohin, otsekui tugev tuul oleks puhunud, ja täitis kogu koja, kus nad istusid. Ja nad nägid otsekui hargnevaid tulekeeli, mis laskusid iga üksiku peale nende seas. Ja nad kõik täideti Püha Vaimuga.“ (Ap 2:1-4)
Uues Testamendis on mitu katkendit, mis kirjeldavad kinnitamise andmist, nt:
„Aga kui Jeruusalemmas olevad apostlid said kuulda, et Samaaria on Jumala sõna vastu võtnud, läkitasid nad nende juurde Peetruse ja Johannese. Need tulid kohale ja palvetasid samaarlaste eest, et nad võtaksid vastu Püha Vaimu. Sest Vaim ei olnud langenud veel kellegi peale nende seast, nad olid üksnes ristitud Issanda Jeesuse nimesse. Siis panid apostlid oma käed nende peale ja nad võtsid vastu Püha Vaimu“ (Ap 8:14-17).
KES VÕIB KINNITAMISE VASTU VÕTTA?
Kinnitamise sakramendi võib vastu võtta iga ristitud katoliiklane, kes ei ole veel kinnitatud. Eestis saab kinnitamise vastu võtta alates 14. eluaastast. Need, kes ristitakse või võetakse Kirikusse vastu täiskasvanuna, saavad kinnitamise sakramendi vastu võtta umbes aasta pärast ristimist või vastuvõtmist.
Nii nagu ristimist, saab ka kinnitamist vastu võtta ainult üks kord.
Kinnitamise vastuvõtmiseks peab olema armuseisundis. Seega tuleks enne kinnitamist pihil käia.
KUIDAS KINNITAMINE TOIMUB?
Kinnitamise talitus koosneb järgmistest osadest: kinnitatavate esitlemine, jutlus, ristimistõotuste uuendamine, käte pealepanemine, kriisamiõliga salvimine, eestpalved.
Kui piiskop kinnitatavatele käed peale paneb, palub ta, et Jumal annaks neile Püha Vaimu annid.
Seejärel salvib piiskop kinnitatava laupa kriisamiõliga ning ütleb: „Võta vastu Püha Vaimu anni pitser.“
Kinnitatav vastab: „Aamen.“
Piiskop jätkab: „Rahu olgu sinuga.“
Kinnitatav vastab: „Ja sinu vaimuga.“
Õliga salvimise ajal märgistab Püha Vaim kinnitatavate hinge igavese ja kustumatu vaimse pitseriga. See pitser ühendab meid kindlamalt Kristusega, aitab meil saada Tema sarnasemaks ning volitab meid ellu viima missiooni olla Tema tunnistajad.
KES SAAB KINNITAMISE SAKRAMENTI JAGADA?
Kinnitamise sakramendi annab tavaliselt piiskop, kuid mõjuvatel põhjustel võib ta selleks volitada ka preestreid.
Lisalugemist-kuulamist:
- KKK: 1285-1321
- Kompendium: 265-270
- Piiskopi loeng: Ristimise ja kinnitamise sakramendid