Uues Testamendis on mitu katkendit, kus Jeesus Kristus räägib ühemõtteliselt apostel Peetruse erilisest rollist Tema Kirikus. Filippuse Kaisarea aladel tunnistas Jeesus kõigi apostlite juuresolekul:
„Ja mina ütlen sulle: Sina oled Peetrus ja sellele kaljule ma ehitan oma koguduse, ja põrgu väravad ei saa sellest võitu. Ma annan sulle taevariigi võtmed, ja mis sa iganes kinni seod maa peal, see on seotud ka taevas, ja mis sa iganes lahti päästad maa peal, see on lahti päästetud ka taevas.“ (Mt 16:18‑19).
Pärast ülestõusmist ilmus Jeesus oma jüngritele Tibeeriase järve ääres. Seal küsis Ta apostel Peetruselt kolm korda, kas too armastab Teda. Samas usaldas Jeesus oma Kiriku Peetruse kui Tema nähtava asendaja hoolde, öeldes: „Sööda mu tallesid!“ (…) „Hoia mu lambaid kui karjane!“ (…) „Sööda mu lambaid!“ (vt tervet katkendit: Jh 21:1-17).
Neid ja sarnaseid katkendeid on katoliku Kirik oma Traditsiooni kohaselt algusest peale tõlgendanud apostel Peetrusele primaadiameti (ladina keeles primus – esimene) andmisena. See amet tähendab, et Jeesuse tahte järgi sai apostel Peetrus armastuse ja ühtsuse aluseks kogu Tema Kiriku jaoks. Kuna apostel Peetrus täitis oma missiooni ja suri Roomas, jätkab iga Rooma piiskop Kiriku Traditsiooni järgi tema primaadiametit.
Paavst on Rooma piiskop, püha apostel Peetruse ametijärglane ja Kristuse kui Kiriku Pea nähtav vikaar. Paavstiameti kohta kasutatakse mitmeid erinevaid tiitleid, millest tuntuimad on:
- servus servorum Dei ehk Jumala sulaste sulane (selle tiitli võttis kasutusele püha Gregorius Suur 6. sajandil)
- summus pontifex või pontifex maximus ehk suurim sillaehitaja (tiitel, mida kasutatakse kirikukogude ajal)
- pastor ecclesiae ehk Kiriku karjane
- Püha Isa (katoliku Kiriku pöördumisvormel)
- Tema Pühadus (kasutatakse diplomaatias, väljendab aupaklikkust paavsti ameti vastu ja rõhutab tema moraalset autoriteeti)
- Lääne Patriarh (kasutatakse idakirikutes)
- Jeesuse Kristuse vikaar
- Vatikani Linnriigi suverään
Kuna paavst jätkab püha apostel Peetruse primaadiametit, on ta kõigi katoliku piiskoppide pea. Piiskopid, kes on apostlite (Kaheteistkümne kolleegiumi) järglased, moodustavad kolleegiumi, mis väljendub eriti kirikukogudel, kuhu on alati kutsutud kõik piiskopid. Sellesama primaadiameti põhjal on paavstil katoliku Kirikus täielik, ülim ja kõikehõlmav meelevald. Paavstil on ka ilmeksimatuse karisma, kui ta õpetab ametlikult kogu oma autoriteediga ja katoliku Kiriku ülemkarjasena midagi usu või moraali kohta (õpetus ex cathedra). Primaadiametit antakse katoliku Kiriku Traditsiooni kohaselt edasi niinimetatud apostelliku järjepidevuse ehk suktsessiooniga. Seega on praegune paavst Franciscus püha apostel Peetruse 266. ametijärglane.
Vatikani II kirikukogu (1962-1965) arendas edasi ja süvendas katoliku Kiriku õpetust püha Peetruse ja tema ametijärglaste missiooni kohta. Iga Rooma piiskop ehk paavst on kutsutud erilisel viisil teenima armastuse ja tõe vaimus Kristuse enda eeskujul, kes „ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest“ (Mt 20:28). Sellepärast ulatub paavsti kui Kristuse nähtava vikaari teenimine kogu inimkonnani kõigi hüvanguks, et kõik inimesed võiksid kogeda Jumala päästet.
Paavst on Rooma piiskopkonna piiskop ja samal ajal Vatikani linnriigi suverään. Vatikani linnriik on Rooma linna sees asuv iseseisev riik, mis asutati 1929. aastal. See on maailma väikseim riik, mille pindala on 44 hektarit ja kus on umbes 1000 elanikku. Vatikani linnriigist tuleb eristada Püha Tooli (ladina keeles Sancta Sedes), mida nimetatakse ka lihtsalt Vatikaniks. Püha Tool on paavsti vaimne ja pastoraalne haldusala, mida suurel määral haldab Rooma kuuria (Püha Tooli administratsioon, mis vastab riigivalitsusele). Vatikani Linnriik on üks väheseid riike, mida tunnustavad kõik riigid maailmas. See tagab Pühale Toolile ajaliku õigusemõistmise ja iseseisvuse.
UUE PAAVSTI VALIMINE
Kui paavst sureb või ametist tagasi astub, läheb Kiriku juhtimine kardinalide kolleegiumi kätte. Kardinalid on piiskopid ja Vatikani ametnikud kõikjalt maailmast, kelle paavst on isiklikult valinud ning kelle tunneme ära punaste rüüde järgi. Nende peamine kohustus on valida uus paavst.
Paavsti surma või tagasiastumise järel toimuvad Vatikanis kardinalide kohtumised, kust arutletakse katoliku Kiriku vajaduste ja väljakutsete üle kogu maailmas. Kardinalid valmistavad ka ette paavsti valimist, mida nimetatakse konklaaviks.
Konklaavil saavad hääletada ainult alla 80-aastased kardinalid. Nende maksimaalne arv on 120. Konklaavi ajal lähevad kardinalid Sixtuse kabelisse ning annavad enne uste sulgemist täieliku saladuse vande. Konklaav toimub ranges isolatsioonis, et vältida segamist ja välismõjusid.
Kardinalid saavad hääletussedelid, millele nad kirjutavad kandidaadi nime. Nad lähevad ükshaaval Michelangelo Viimse Kohtupäeva fresko juurde, lausuvad palve ning panevad kahekordselt kokkumurtud hääletussedeli suurde karikasse. Iga päev toimub neli hääletusvooru kuni üks kandidaat saavutab kahekolmandikulise häälteenamuse. Iga hääletusvooru tulemused loetakse valju häälega ette. Kui ükski kandidaat ei saavuta vajalikku häälteenamust, põletatakse sedelid kabeli lähedal ahjus koos keemiliste ainetega, mis tekitavad musta suitsu.
Kui üks kardinal saavutab vajaliku kahekolmandikulise häälteenamuse, küsib kardinalide kolleegiumi juht temalt, kas ta võtab paavstiameti vastu. Kui võtab, siis valib ta omale paavstinime ning riietatakse paavstirüüsse. Viimase hääletusvooru sedelid põletatakse koos kemikaalidega, mis tekitavad valget suitsu – see annab maailmale teada, et uus paavst on valitud.
Vanem kardinaldiakon kuulutab Püha Peetruse basiilika rõdul välja sõnumi: „Habemus Papam“ („Meil on paavst“). Seejärel astub uus paavst rõdule ning annab oma õnnistuse Rooma linnale ja kogu maailmale (Urbi et Orbi).
Lisalugemist-kuulamist:
- KKK 880-887
- Kompendium 182-183
- Piiskopi loeng: Paavst ja paavstlus