Püha Missa ehk Euharistia on kogu kristliku elu allikas ja tipp (KKK 1324). Tõepoolest, pühas Missas sisaldub Kiriku vaimulik aare – Kristus ise, meie Paasatall. Iga püha Missa pühitsemine viib seega Tema vastuvõtmiseni pühas Armulauas, mis uuendab meis ristimisel saadud Jumala elu, kasvatab meie armastust ning süvendab meie ühtsust Jeesuse ja Tema Kiriku ehk teiste inimestega. Kui kohtumine Jeesusega püha Missa ajal on niivõrd oluline, on muidugi vaja selleks õigesti valmistuda. Kuidas seda hästi teha, nii et meie osalemine pühal Missal kannaks tõesti vilja?
- Kõigepealt tuleb meeles pidada, et püha Missa peaks olema terve meie päeva keskpunkt: see ei saa olla vaid üks päevakava punktidest, või veelgi halvem – kohustuslik punkt, mis on vaja täita.
- Seepärast peaksime oma päevaplaani hästi korraldama, näiteks kui teame, et ees ootab reis, kohtumine pere või sõpradega vms: pühale Missale on vaja pühendada piisavalt aega, et saaksime keskenduda kohtumisele Jeesusega.
- Väga kasulik on enne Missale tulekut rahulikult selle päeva püha Missa lugemisi lugeda. See aitab meil kindlasti viljakamalt sõnaliturgias osaleda, sest tekstid on juba tuttavad. Suureks abiks võib olla ka piibliringis või muudel sarnastel kohtumistel osalemine.
- Hea oleks tulla kirikusse varem, et keskenduda rahulikult sellele, milles kohe osalema hakkame: oluline on koht, kus saame rahulikult palvetada, ning samuti palve – nt Pühale Vaimule vms (Kiriku traditsiooni aaretekambris on suur palvete valik) – mis aitab meil kõrvale jätta segavad mõtted ning valmistada oma süda ette Jeesuse jaoks.
- Tavaliselt on väga raske kogu aeg sama keskendunud olla, seepärast oleks hea hästi läbi elada kõige tähtsamaid hetki: ristimärk püha Missa alguses, patutunnistus, lugemised (eelkõige Evangeelium), jutlus, eestpalved, konsekratsioon (leiva ja veini pühitsemine), „See on usu müsteerium“ ja meie vastus, „Aamen“ pärast doksoloogiat („Kristuse läbi, Kristusega ja Kristuses…“), „Meie Isa“ palve, „Vaata, see on Jumala Tall…“ ja meie vastus nendele sõnadele, tänupalve pärast Armulaua vastuvõtmist (isiklik või ühispalve, kui lauldakse Jumalale tänupalvet), lõpuõnnistus ja jälle ristimärk.
- Oleks hea püsivalt süvendada oma teadmisi püha Missa kohta: seda aitavad teha näiteks erinevad raamatud, artiklid ja Kiriku dokumendid, mis selgitavad püha Missa tähendust.
- On kasulik meeles pidada, et püha Missa ei ole nagu mingi kontsert, film, loeng vms, kust lahkume kohe pärast lõppu – euharistiline Jeesus jääb meisse ja samuti tabernaaklisse, Pühimasse Altarisakramenti (Armulauda) ka väljaspool püha Missat. Seetõttu oleks hea jääda veel mõneks hetkeks kirikusse, et olla kahekõnes Jeesusega, tänada Teda Temaga kohtumise eest ja tuletada endale meelde, et nüüdsest peale kestab püha Missa edasi meie elus („Minge Jumala rahus!“), sest toome Jeesust (Tema armastust ja andestust) teistele.
- Väga suureks abiks võib olla see, kui tuleme pühale Missale konkreetse intentsiooniga, mille eest tahame palvetada (muidugi saab alati palvetada Kiriku eest, nende inimeste eest, kellel on kõige enam vaja meie palvet, paavsti intentsioonide eest jms), sest nii oleme rohkem kaasatud pühal Missal osalemisse.
- On vaja pidada Kiriku kanoonilise õiguse järgi ettenähtud paastu: oleme kohustatud paastuma üks tund enne Armulaua vastuvõtmist (tuleb paastuda igast toidust ja joogist, lubatud on juua vett ja võtta ravimeid).
- Austusest Jeesuse peaks olema sobilik ka meie kehaline käitumine: kehahoiakud, žestid, riietus jne (eriti see viimane on väga oluline austuse märk Jeesuse vastu, kuigi pöörame sellele sageli liiga vähe tähelepanu).
- Väga oluline on meie aktiivne pühal Missal osalemine: peaksime selgelt vastama tselebrandi sõnadele ja laule kaasa laulma; mõned saavad lugemisi lugeda, teised laulda või altari juures teenida jne.
- Oleks hea teha kõik võimalik selleks, et meie südames oleks tõeline rõõm ja rahu – kohtume ju Jeesusega, kes on meie Päästja ja annab meile iseenda Armulauas.
- Täiuslik ühendus Jeesusega Armulaua vastuvõtmise ajal on võimalik ainult siis, kui oleme armuseisundis. Sellepärast tuleb enne Armulaua vastuvõtmist pihile minna, kui teame, et oleme teinud surmapattu.
- Enne pühal Missal osalemist tuleks ära leppida nendega, keda oleme haavanud (kui see on võimalik; väga oluline on meie õige intentsioon).