Halastuse tund on üks Jumala halastuse vagaduskommetest, mida tunneme püha Faustina Kowalska kaudu. Halastuse tund seisneb selles, et austame Jumala halastust kell kolm päeval – Jeesuse surmatunnil – ning palume sel ajal tungivalt kõiki vajalikke armusid kogu maailmale ja eelkõige patustele.
1937. aastal Krakovis, asjaoludel, mida püha Faustina pole täielikult kirjeldanud, palus Issand Jeesus pühal Faustinal austada Tema surmatundi: „Kell kolm palu minu halastust, eriti patustele, ja uputa ennast kasvõi hetkeks minu kannatamisse, eriti minu mahajäetusse surmaheitluses. See on kogu maailma jaoks suure halastuse tund. Ma lasen sul minna sisse minu surma kurbusesse. Sel tunnil ei keela ma midagi hingele, kes palub mind minu Kannatuse nimel…“ (Päevik, 1320).
Paar kuud hiljem, 1938. aasta veebruaris, kordas Issand Jeesus oma surmatunni kohta käivat soovi ning määras kindlaks sellele Jumala halastuse vagaduskombele sobivad palved: „Mu tütar, proovi sel tunnil käia ristiteed, kui sinu kohustused seda lubavad; aga kui sa ei saa ristiteele minna, siis astu vähemalt korraks sisse kabelisse ja kummarda minu Südant, mis on pühimas Altarisakramendis, täis halastust; aga kui sa ei saa minna kabelisse, süvene palvesse seal, kus oled, vähemalt veidikesekski“ (Päevik, 1572).
Issand Jeesus nimetas halastuse tunni palvete jaoks kolm tingimust:
- need peavad olema suunatud Jeesusele Kristusele
- neid tuleb lugeda täpselt kell kolm pärastlõunal
- need peavad tuginema Kristuse kannatuse väärtusele ja teenetele
Issand Jeesus lubas: „Sel tunnil saad küsida enda ja teiste jaoks kõike; sel tunnil tuli kogu maailmale arm – halastus võitis õigluse“ (Päevik, 1572). Muidugi on oluline, et see, mida me Jumalalt kell kolm palume, oleks kooskõlas Tema tahtega. Samuti on oluline, et usaldaksime Jumalat ning teeksime halastustegusid oma ligimestele.
Halastuse tunnil võime Jumala halastuse austamiseks:
- mõtiskleda Kristuse kannatuse üle
- palvetada Ristiteed
- austada pühimat Altarisakramenti
- lugeda Jumala halastuse palvepärga (samas tuleb teada, et palvepärg ei ole eriliselt halastuse tunni palve, kuna see on omaette Jumala halastuse vagaduskomme ning seda võib palvetada ükskõik mis ajal)
- lugeda palve: „Oo Veri ja Vesi, mis voolas välja Jeesuse Südamest halastuse allikana meile, ma usaldan Sind!“
- pidada väikese vaikushetke, ükskõik kus me parajasti ka ei viibiks, ning püüda ühineda ristil sureva Kristusega.